قيمت گوشت روي خط قرمز

 

قيمت گوشت قرمز در روزهاي اخير با وجود تلاش‌هاي مسوولان وزارت بازرگاني براي تنظيم بازار اين محصول هنوز كاهش محسوسي نيافته به‌طوري كه قيمت هر كيلو ران گوسفندي در برخي مناطق استان تهران به بيش از 19 هزار تومان رسيده است.

گوشت قرمز كه از سال گذشته روند صعودي يافته‌بود در پي شيوع تب برفكي و محدوديت ورود دام زنده به استان تهران كه پرمصرف‌ترين استان‌هاي كشور است با افزايش قيمت مواجه شد و با وجودي كه مسوولان وزارت بازرگاني بارها خبر از توزيع گوشت گرم براي تعديل بازار در ماه گذشته دادند چنين اتفاقي در عمل رخ نداد. در چنين شرايطي، ممنوعيت ورود دام زنده به استان تهران و كند شدن سرعت عرضه گوشت قرمز باعث شد تا وزارت بازرگاني عامل عدم‌كاهش قيمت گوشت قرمز را عدم همكاري سازمان دامپزشكي بداند.

در حال حاضر با وجود اعلام ورود چندين محموله گوشت گرم از كشور قرقيزستان و چند محموله گوشت يخ‌زده وارداتي و تزريق آن به بازار تهران قيمت گوشت گوسفند كاهشي نداشته و حتي در برخي مناطق با افزايش قيمت نيز مواجه شده است اما به گفته مسوولان وزارت بازرگاني با مقدار عرضه روزانه‌اي كه در حال انجام است بزودي بازار گوشت متعادل مي‌شود.

فرهاد باقري، رئيس اتحاديه صنف فروشندگان گوشت گوسفندي درباره دلايل اين افزايش به «جام جم» گفت: نزديك شدن به نيمه شعبان و افزايش مهماني‌ها و همچنين نزديك شدن به ماه مبارك رمضان باعث شده تا تقاضا در بازار بيشتر شده و قيمت‌ها افزايش يابد.

وي در عين حال با بيان اين كه قيمت‌هاي بالا ادامه نخواهد داشت، افزود: با برنامه‌ريزي‌هايي كه صورت گرفته قرار است بعد از نيمه شعبان در 4 منطقه شمال، جنوب، شرق و غرب تهران فروشگاه‌هايي جهت عرضه مستقيم گوشت قرمز و مرغ ايجاد شود كه از 8 صبح تا 12 شب به منظور توزيع گوشت بازخواهند بود.

وي در پاسخ به اين سوال كه گوشت قرمز در اين فروشگاه‌ها با چه قيمتي عرضه خواهد شد، گفت: با قيمت مصوب فروخته خواهد شد، ولي از هم‌اكنون نمي‌توان قيمتي را اعلام كرد، زيرا بستگي به يكسري هزينه‌ها از جمله هزينه حمل آن از طريق هوايي خواهد داشت.

باقري در مورد قيمت هركيلو گوشت شقه گوسفندي نيز اظهار كرد: در حال حاضر هر كيلو گوشت شقه وارد شده از استان سيستان و بلوچستان 11 هزار و 200 تا 11 هزار و 300 تومان و هر كيلو گوشت گرم وارد شده از قرقيزستان 12 هزار و 200 تا 300 تومان است.

وي هر كيلو گوشت گوسفندي شقه توليد داخلي را نيز 15 هزار و 500 تومان بيان كرد.

باقري در پاسخ به اين سوال كه آيا ورود دام زنده جهت كشتار در استان تهران صورت مي‌گيرد؟ گفت: قرنطينه ورود دام زنده به استان تهران برداشته شده و ورود دام زنده به استان تهران ممنوعيتي ندارد.

رئيس اتحاديه صنف فروشندگان گوشت گوسفندي درباره مدت زمان برگزاري فروشگاه‌هاي توزيع گوشت گفت: تلاش ما اين است كه اين فروشگاه‌ها به صورت دائمي فعاليت داشته باشند و تا زمان به تعادل رسيدن بازار با توزيع مناسب گوشت مي‌توان قيمت‌ها را تعديل كرد.

قيمت گوشت بزودي به تعادل مي‌رسد

از سوي ديگر، عليرضا شجاعي سخنگوي وزارت بازرگاني نيز در پاسخ به اين سوال كه چرا با وجود عرضه‌هاي صورت گرفته تاكنون قيمت گوشت قرمز (گوسفند) كاهش نيافته است، به «جام‌جم» گفت: به هر حال با توجه به افزايش تقاضا، تعديل شدن بازار زمان مي‌برد و هر قدر جلوتر برويم، با افزايش ميزان توزيعي كه در نقاط مختلف تهران و سراسر كشور در حال انجام است، فكر مي‌كنيم قيمت گوشت با به تعادل رسيدن عرضه و تقاضا كاهش يابد.به گفته وي، بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه متوسط قيمت گوشت يك درصد نسبت به روزهاي گذشته كاهش يافته است.

وي با اشاره به برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته از سوي وزارت بازرگاني براي تنظيم بازار گوشت و مرغ در آستانه ماه مبارك رمضان اظهار كرد: وزارت بازرگاني با همكاري اصناف، فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و ميادين ميوه و تره‌بار شهرداري تهران اقدام به عرضه گوشت و مرغ گرم و منجمد با قيمت تعادلي كرده است.

وي تصريح كرد: در حال حاضر در 30 نقطه شهر تهران، اين توزيع آغاز شده و در ساير استان‌ها، توزيع از طريق مراكز عرضه مستقيم صورت ‌گيرد.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا لغو ممنوعيت ورود دام زنده به استان تهران را تاييد مي‌كنيد، گفت: بله. اخيرا اين ممنوعيت برداشته شده است و پيش‌بيني مي‌شود با كشتار دام زنده در استان تهران، عرضه گوشت در سطح بازار با سرعت بيشتري صورت مي‌گيرد.سخنگوي وزارت بازرگاني قيمت مصوب گوشت گرم بسته‌بندي شده را 12 تا 12 هزار و 500 تومان در مراكز عرضه مستقيم ذكر كرد.

شجاعي همچنين با اشاره به برگزاري نمايشگاه‌هاي عرضه مستقيم كالاهاي مورد نياز خانوارها در آستانه ماه مبارك رمضان گفت:‌ اين نمايشگاه‌ها با همكاري اصناف از 10 تا 27 مردادماه كالاهاي مورد نياز ماه مبارك رمضان از جمله لبنيات، خرما، گوشت مرغ و گوسفند و... توزيع خواهند كرد كه در 30 استان و 10 شهر بزرگ كشور به عرضه مستقيم كالا خواهند پرداخت.

هرچند تلاش‌هاي وزارت بازرگاني و مسوولان صنفي مرتبط ستودني است؛ اما اين نخستين بار نيست كه وزارت بازرگاني و صنوف فعال در بازار گوشت، وعده كاهش قيمت اين ماده غذايي حياتي را مطرح مي‌كنند. پيش از اين نيز وزير بازرگاني و معاونان ايشان در چندين نوبت كاهش قيمت گوشت قرمز را وعده داده بودند كه تاكنون اين اتفاق نيفتاده است؛ اما اميدواريم اين بار وعده كاهش قيمت گوشت به سرانجام برسد.

در انتظار توزيع ماهانه 50 هزار تن مرغ

از سوي ديگر، رئيس اتحاديه مرغ گوشتي ايران نيز گفت: طي تفاهمنامه با وزارت بازرگاني قرار بر توزيع ماهانه 50 هزار تن مرغ است كه منتظر مشخص شدن قيمت نهايي از سوي وزارت بازرگاني هستيم.

محمد يوسفي در گفتگو با فارس افزود: تفاهمنامه‌اي قبل از عيد با وزارت بازرگاني درخصوص ذخيره‌سازي 50 هزار تن مرغ و همچنين توزيع 50 هزار تن مرغ در ماه منعقد شده است.

يوسفي گفت: ما قيمت 3100 تومان براي هر كيلوگرم مرغ پيشنهاد داديم و متعهد شديم كه قيمت از اين بالاتر نرود؛ اما وزارت بازرگاني هم بايد متعهد شود كه در صورت عرضه زياد اگر قيمت پايين‌تر از 2900 شد، ذخيره‌سازي كند به طوري كه توليدكننده و مصرف‌كننده متضرر نباشند.

وي گفت: نمي‌توان وقتي كه توليدكننده ضرر مي‌كند، بگوييم به ما ربطي ندارد؛ اما زماني كه گران مي‌شود، بگوييم نبايد افزايش يابد.يوسفي در زمينه تفاهمنامه ذخيره مرغ به عنوان محصول استراتژيك گفت: در اين مورد نياز به تسهيلات بانكي است تا مرغ به سردخانه انتقال يابد و بانك هم در قالب تسهيلات بانكي وجه را پرداخت كند كه تاكنون عملي نشده و مشكلات بانكي در اين زمينه وجود دارد؛ اما قول داده‌اند مشكل بزودي حل شود...../تحلیل:جام جمتاريخ : | | نویسنده : dastyaronline |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن زالو چیست؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.